دندانپزشکی یکی از مشاغل مهم و حساس پزشکی است و دارای تجهیزات ظریفی است. در طراحی و تولید تجهیزات دندانپزشکی از مهندسی پزشکی استفاده می شود. ابزارهای دندانپزشکی ابزاری هستند که متخصصان دندانپزشکی از آنها برای ارائه درمان دندان استفاده می کنند. آنها شامل ابزاری برای بررسی ، دستکاری ، معالجه ، ترمیم و از بین بردن دندان ها و ساختارهای دهانی اطراف آن هستند. [۱]

چه نوع تجهیزات دندانپزشکی ضروری است؟

هدف اصلی ما در دنتال تهران این است که تمام تجهیزات دندانپزشکی لازم را به شما ارائه دهیم تا بتوانید تمام نیازهای کلینیک روزانه خود را برآورده کنید. در این مقاله ، ما انواع ابزارها و تجهیزات مورد استفاده در کلینیک دندانپزشکی را بررسی خواهیم کرد ، که اگر به فکر افتتاح کلینیک خود باشید ، بخواهید یک خط تولید خاص را تمدید کنید یا اگر می خواهید بیشتر بدانید ، به درد شما می خورد. در مورد محصولات خاص

بیایید با ابزارهای اساسی مورد نیاز در یک کلینیک شروع کنیم:
ابزارهای دندانپزشکی زیر باید در هیچ سینی معاینه دندانپزشکی وجود داشته باشد:

آینه معاینه دندان

آینه یک وسیله ضروری دندانپزشکی است که به دندانپزشکان اجازه می دهد حفره دهان بیمار را کشف کنند ، هم برای مشاهده مستقیم و هم برای دیدن تکنیک های بینایی غیرمستقیم و هم به عنوان جدا کننده دهان. اندازه کم و سازگاری آن ، آن را به ابزاری اساسی اما کاملاً کاربردی برای دید کامل کار تبدیل کرده است.

پنس

پنس دندان یکی دیگر از ابزارهای اساسی است که در بسیاری از کارها در دندانپزشکی استفاده می شود. از آنها برای جداسازی بافتها ، نگه داشتن آنها در کنار هم ، بخیه زدن آنها و انتقال اشیای کوچک به حفره دهان یا خارج از آن استفاده می شود.

توربین

توربین دندانی ابزاری دوار است که با فشرده سازی هوا مستقیماً از طریق شلنگ واحد دندانپزشکی از طریق کوپلینگ هدایت می شود. از بین تجهیزات چرخشی بیشترین سرعت اما کمترین گشتاور را دارد. برای کارهایی که به مقاومت بیشتری در برابر درمان نیاز دارند ، به عنوان مثال ، برای از بین بردن بافت های سخت دندان مانند مینا یا مواد پروتز توصیه می شود. در این پست ، ما جزئیات بیشتری در مورد توربین های دندانی به شما خواهیم گفت.

هندپیس

برای کار در داخل دهان به منظور از بین بردن مواد پوسیدگی ، آماده سازی حفره ها یا تاج ها ، از بین بردن مواد پر کننده و همچنین برای پایان دادن و صیقل دادن سطوح دندان و ترمیم استفاده می شود. آنها سازهایی با سرعت کم و گشتاور بالا هستند.

لامپ های دندانپزشکی 

از این لامپ ها برای خشک کردن رو مواد دندانپزشکی به ویژه چسب ها و کامپوزیت ها استفاده می شود. آنها دارای یک نور ماورابنفش هستند که بر روی مواد نور دهنده عمل می کنند و باعث می شوند در مدت زمان کوتاهی پلیمری شده و سفت شوند. 

ساکشن

ساکشن یکی از جمله ابزار دندانپزشکی است که کاربرد بسیاری نسبت به سایر ابزارها در مطب دندانپزشکی دارد، عملکرد ساکشن بدین گونه است که با قدرت مکش آب دهان بیمار را در زمان انجام معاینه دندانپزشکی تخلیه می‌کند.

آینه دندانپزشکی

 آینه دندانپزشکی یکی دیگر از مهمترین لوازم دندانپزشکی مورد استفاده در  مطب دندانپزشکی به حساب می آید. از آینه دندانپزشکی برای بررسی دندان های پشتی که قابل مشاهده نیستند‌ در زمان معاینه به کار می رود

یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی یا صندلی دندانپزشکی، وسیله ای است که بیمار روی آن قرار می گیرد. این صندلی قابلیت کنترل حرکات را به پزشک می دهد و مجهز به اینسترومنت های مورد نیاز دندانپزشکی است. 

اشعه ایکس

بعضی اوقات ممکن است بلافاصله پس از معاینه مشکلی آشکار نشود بنابراین باید عکسبرداری با اشعه ایکس انجام شود تا نمای دقیق تری از دندان ها و استخوان ها نشان داده شود. بدون اشعه ایکس ، مشکلاتی مانند پوسیدگی زودرس تشخیص داده نمی شود.

هنگام خرید تجهیزات دندانپزشکی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

مواردی که می خواهید هنگام خرید تجهیزات جدید برای عمل خود در نظر بگیرید موارد بسیاری وجود دارد که باید در نظر داشته باشید و بیشتر این ملاحظات مربوط به نوع تجهیزات موردنظر شماست. با این وجود ، هر زمان که می خواهید در بهبود عمل دندانپزشکی خود با افزودن تجهیزات جدید سرمایه گذاری کنید ، چند اصل جهانی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. در ابتدا مهم است که برنامه ای برای نحوه تنظیم و استفاده از تجهیزات در تمرین خود داشته باشید. در مرحله بعد ، اطمینان حاصل کنید که شما و کارکنانتان آموزش و پشتیبانی کافی را دریافت کرده اید تا از تجهیزات حداکثر بهره را ببرید. در آخر ، ایده خوبی است که برای بازاریابی سرمایه گذاری های جدید خود برنامه ریزی کنید تا بیماران شما بتوانند در مورد پیشرفت های شما یا خدمات جدیدی که ارائه می دهید اطلاعات کسب کنند.

منبع: dentaltix