مقالات دندانپزشکی

آمالگام چیست

آمالگام دندان مخلوطی از جیوه مایع و آلیاژ فلز است که در دندانپزشکی برای پر کردن حفره های ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می شود. آمالگام دندانی مخلوطی از فلزات است که از جیوه مایع (عنصری) و آلیاژ پودری تشکیل شده از نقره ، قلع و مس تشکیل شده است. تقریباً نیمی (50٪) آمالگام دندانی از نظر وزن جیوه اولیه است. خواص شیمیایی جیوه اولیه باعث می شود که با ذرات آلیاژ نقره / مس / قلع واکنش داده و بهم متصل شود و یک آمالگام تشکیل دهد.

هنگام قرار دادن آمالگام دندانی ، دندانپزشک ابتدا دندان را سوراخ می کند تا پوسیدگی از بین برود و سپس حفره دندان را برای قرار دادن پر کردن آمالگام شکل می دهد. در مرحله بعد ، تحت شرایط ایمنی مناسب ، دندانپزشک آلیاژ پودر کپسوله شده را با جیوه مایع مخلوط کرده و بتونه آمالگام تشکیل می دهد. این بتونه نرم کننده آمالگام در حفره آماده شده قرار می گیرد و شکل می گیرد ، جایی که به سرعت سفت و محکم می شود.

برای استعلام قیمت و خرید تجهیزات دندانپزشکی با کارشناسان بخش فروش دنتال تهران تماس بگیرید.

آمالگام در دندانپزشکی

نکات قبل از استفاده از آمالگام دندان

تصمیم گیری برای استفاده از مواد پر کننده برای درمان پوسیدگی دندان انتخابی است که باید توسط شما و دندانپزشک انجام شود. همانطور که گزینه های خود را بررسی می کنید ، باید اطلاعات زیر را در مورد پر کردن آمالگام دندان بخاطر داشته باشید:

مزایای آمالگام دندانپزشکی:

  • قوی و طولانی مدت ، بنابراین احتمال شکستن آنها نسبت به انواع دیگر پر کننده ها کمتر است.
  • حداقل نوع گران قیمت مواد پر کننده دندان

خطرات احتمالی آمالگام دندانپزشکی

حاوی جیوه اولیه است. سطح کمی جیوه را به صورت بخار آزاد می کند که می تواند توسط ریه ها استنشاق و جذب شود. قرار گرفتن در معرض مقادیر بالای بخار جیوه ، که ممکن است در برخی از محیط های شغلی رخ دهد ، با عوارض جانبی در مغز و کلیه همراه بوده است.
ایجاد سیستم های عصبی در جنین ها و کودکان خردسال ممکن است نسبت به اثرات عصبی ناشی از بخار جیوه حساسیت بیشتری داشته باشد.

اگرچه شواهد موجود نشان نمی دهد که قرار گرفتن در معرض جیوه از آمالگام دندانی منجر به اثرات سوverse سلامتی در جمعیت عمومی می شود ، اما قرار گرفتن در معرض جیوه ممکن است خطر بیشتری برای سلامتی در گروه های افراد ذکر شده در زیر ایجاد کند ، که ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به عوارض جانبی احتمالی باشند اثراتی که به طور کلی با جیوه همراه است.

  • زنان باردار و جنین در حال رشد آنها.
  • زنانی که قصد باردار شدن دارند؛
  • زنان پرستار و نوزادان و نوزادان آنها.
  • کودکان ، به ویژه افراد کمتر از شش سال.
  • افراد مبتلا به بیماری عصبی از قبل موجود.
  • افرادی که اختلال عملکرد کلیه دارند.
  • افرادی که حساسیت (آلرژی) شناخته شده نسبت به جیوه یا سایر اجزای (نقره ، مس ، قلع) آمالگام دندانی دارند.

برخی از افراد به جیوه یا سایر اجزای آمالگام دندان (مانند نقره ، مس یا قلع) حساسیت یا حساسیت دارند. آمالگام دندانی ممکن است باعث ایجاد این افراد در ضایعات دهانی یا واکنش های حساسیت دیگر شود.
اگر به هر یک از فلزات موجود در آمالگام آلرژی حساسیت دارید یا از حساسیت دیگری برخوردار نیستید ، نباید پر کننده آمالگام دریافت کنید. شما می توانید سایر گزینه های درمانی را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

سوالات رایج درباره آمالگام دندانی

آیا جیوه موجود در آمالگام دندانی همان جیوه موجود در برخی از انواع ماهی ها است؟
خیر. چندین شکل مختلف شیمیایی جیوه وجود دارد: جیوه عنصری ، جیوه غیر آلی و متیل جیوه. شکل جیوه همراه با آمالگام دندانی ، جیوه عنصری است که بخار جیوه آزاد می کند. شکل جیوه موجود در ماهی ، متیل جیوه است ، نوعی جیوه آلی. بخار جیوه عمدتا توسط ریه ها جذب می شود. متیل جیوه عمدتا از طریق دستگاه گوارش جذب می شود. بدن این اشکال جیوه را به طور متفاوتی پردازش می کند و دارای تحمل سطوح مختلف بخار جیوه و متیل جیوه است. با این حال ، برخی از مطالعات اخیر نشان می دهد که جیوه غیر آلی از آمالگام دندانی و جیوه آلی (متیله) از غذاهای دریایی می توانند در بدن به یکدیگر تبدیل شوند ، و تشخیص اثرات بالقوه سلامتی آنها را دشوار می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن