مقالات دندانپزشکی

آمالگام یا کامپوزیت

در مورد پر کردن حفره ها دیگر فقط به یک انتخاب محدود نمی شوید ، اما به دلیل پیشرفت های شگفت انگیز فناوری ، چندین گزینه دارید. از بین گزینه های زیادی که دارید ، دو گزینه انتخابی پر کردن کامپوزیت و آمالگام دندان است. تفاوت عمده بین دو نوع پر کردن در رنگ است. پر کننده های کامپوزیت از مواد متناسب با رنگ دندان های شما ساخته می شوند در حالی که مواد پر کننده آمالگام از فلز ساخته می شوند. فقط یک دندانپزشک می تواند به شما بگوید که کدام نوع پرکننده برای شما مناسب است. هنوز هم ، دانستن تفاوت بین این دو برای شما ضروری است.

کامپوزیت چیست؟

وقتی صحبت از پر کردن آمالگام در مقابل کامپوزیت می شود ، هم مزایا و هم اشکالاتی وجود دارد. ما در مورد هر دو بحث می کنیم تا به شما کمک کنیم درک بهتری داشته باشید.

پر کننده های کامپوزیتی که به عنوان پر کننده های کامپوزیت رزینی نیز شناخته می شوند ، با استفاده از ترکیبات پلاستیکی و سرامیکی ساخته می شوند. در آغاز ، دندانپزشکان قادر به استفاده از مواد کامپوزیتی در پشت دهان نبودند ، زیرا ترکیبات رزین آنقدر قوی نبودند که بتوانند جویدن و آسیاب کردن را کنترل کنند.

کامپوزیت دندانی

جوانب مثبت و منفی پر کننده های کامپوزیت رزین

پرکننده های کامپوزیتی که به آن پرکننده های رنگی دندان نیز گفته می شود ، از ترکیبی از اکریلیک و سرامیک ساخته شده است که می تواند متناسب با یکدیگر باشد و به زیبایی با مینای دندان طبیعی شما ترکیب شود. رزین کامپوزیت ترمیم زیبایی پسند ارائه می دهد. همچنین به حذف مینای دندان و آماده سازی دندان کمتری نیاز دارد ، به شما این امکان را می دهد تا حد امکان ساختار طبیعی دندان خود را حفظ کنید.

معایب مربوط به پر کردن کامپوزیت هزینه و طول عمر است. به عنوان یک روش درمانی جدید در صنعت دندانپزشکی ، پر کردن کامپوزیت به اندازه پر کردن آمالگام مقرون به صرفه نیست. پر کننده های رزین کامپوزیت زمان تصفیه طولانی تری دارند که این امر به هزینه آن می افزاید. از آنجا که کامپوزیت به اندازه آلیاژ فلز دوام ندارد ، نتایج به طور کلی حدود هفت تا 10 سال به طول می انجامد.

پر کننده های آمالگام دندان چیست؟

در مقایسه با جانشین آن ، آمالگام دندانی نشان داده است که در برابر آزمایش زمان مقاومت می کند ، زیرا می تواند تا هشت تا ده سال و حتی گاهی بیشتر ادامه یابد. تا حد زیادی ، آنها بهترین گزینه برای پر کردن حفره های واقع در پشت دهان هستند ، زیرا منطقه به طور مداوم در حال خیس شدن است. عوامل دیگری که باعث می شود آمالگام دندان یک انتخاب عالی باشد. نگهداری آن مقرون به صرفه و آسان است. تنها عیبی که مردم می بینند رنگ آن است. رنگ آمالگام دندان نقره ای است و وقتی کسی صحبت می کند یا دهان خود را باز می کند قابل مشاهده است.

کامپوزیت

مزایا و معایب امالگامی دندانی

در سال های اخیر ، به دلیل جیوه موجود در مواد استفاده شده ، پر کننده های آمالگام شهرت بدی پیدا کرده اند. عطارد یک فلز سنگین است و برخی از بیماران به آن حساسیت یا حساسیت ویژه دارند. نکته منفی دیگر ظاهر آن است. پر کردنهای نقره بیشتر مورد توجه قرار می گیرند ، خصوصاً هنگام خندیدن یا لبخند زدن با دهان باز با گذشت زمان ، پر کردن آمالگام می تواند ظاهر کل دندان را تاریک کرده و آن را مایل به خاکستری و کسل کننده نشان دهد و بر روی کلیت لبخند تأثیر منفی بگذارد.

آمالگام یا کامپوزیت

“شما یک حفره در دندان خود دارید.” به طور کلی جمله ای نیست که از شنیدن آن از دندانپزشک خود لذت ببریم. با این حال ، با پیشرفت های صورت گرفته در دندانپزشکی ، چندین گزینه مختلف برای ترمیم دندان در نظر گرفته شده است. در حالی که در گذشته پر کننده های آمالگام نقره سنتی تنها گزینه موجود بود ، امروزه اکثر مطب های دندانپزشکی رزین کامپوزیتی نیز تهیه می کنند.

انتخاب شما به محل حفره برمی گردد. اگر حفره در پشت دهان قرار دارد ، آمالگام دندان را انتخاب کنید.

جوانب مثبت و منفی پر کردن آمالگام

پر کننده های آمالگام از انواع فلزات مانند نقره ، جیوه ، روی و مس ساخته می شوند. از آنها اغلب به عنوان پر شدن نقره یا فلز یاد می شود. در مقایسه با رزین کامپوزیت ، این نوع پر کردن مقرون به صرفه تر است و نتایج با دوام بیشتری ارائه می دهد. در صورت مراقبت صحیح ، پر کردن آمالگام می تواند تا 15 سال دوام داشته باشد. به دلیل استفاده از آلیاژ فلز ، پر کننده های آمالگام مقاومت بیشتری در برابر آسیب دیدگی ایجاد می کنند ، بنابراین برای مناطق بزرگتر از پوسیدگی گزینه ای برتر است.

کدام یک برای من مناسب است؟

دندان نزدیک به جلوی دهان شما که هنگام لبخند زدن یا خندیدن به راحتی دیده می شود با پر شدن کامپوزیت طبیعی تر به نظر می رسد. برای دندان های پشت دهان که دارای پوسیدگی بیشتری هستند ، پر کردن آمالگام به دلیل دوام و ماندگاری طولانی ، انتخاب بهتر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن