مقالات دندانپزشکی

انواع مختلف پرکردن دندان

درمان حفره ، ناحیه ای از پوسیدگی دندان ، بخشی معمول از مراقبت از دندان است. ابتدا دندانپزشک بخشی از دندان را که تحت تأثیر قرار گرفته است تمیز کرده و یک سوراخ یا فضای خالی بر جای می گذارد. سپس او فضای مورد نظر را برای یکدست کردن سطح دندان پر می کند تا دندان کاملاً در دهان احساس شود و از پوسیدگی بیشتر محافظت شود. پنج نوع ماده وجود دارد كه معمولاً برای پر كردن فضایی كه حفره برداشته شده است ، استفاده می شود.

بهترین پر کننده دندان

آمالگام

این نوع شناخته شده ترین نوع پر کردن است. آمالگام نقره فقط نقره نیست بلکه مخلوطی از مواد معدنی است که 50 درصد نقره ، قلع ، روی و مس و 50 درصد جیوه است. 1 این یک انتخاب محبوب برای پر کردن دندانپزشکان است زیرا قوی ، بادوام است و از بین نمی رود هزینه زیاد. آمالگام نقره معایبی دارد. از نظر زیبایی خوشایند نیست ، بنابراین برای دندان بسیار قابل مشاهده انتخاب مناسبی نیست. این ماده همچنین می تواند به مرور زمان منبسط و منقبض شده و باعث ترک خوردن دندان شود. این نوسانات همچنین می تواند فضایی بین پر کردن و دندان ایجاد کند که مواد غذایی و باکتری ها در آن محصور شوند و به این ترتیب باعث ایجاد حفره های جدید می شود .2

کامپوزیت


پر کننده های کامپوزیت از یک رزین و مواد پلاستیکی ساخته شده اند که در حالی که نرم است در حفره قرار می گیرند ، سپس با نور “پخت” آبی روشن سفت می شوند. این یک انتخاب محبوب است زیرا می تواند از نظر رنگی با سایه دندان های موجود فرد مطابقت داشته باشد ، بنابراین به اندازه پر کردن آمالگام نقره ای مشخص نیست. در عین حال ، پر کردن کامپوزیت به اندازه بعضی از انواع دیگر دوام ندارد. معمولاً هر پنج تا 10 سال یکبار باید تعویض شوند .4 همچنین قیمت آنها از نقره گران است.

سرامیک


اینها از ظروف چینی ساخته شده اند و از دو لحاظ زیبایی و دوام بسیار زیبا هستند. پر کننده های سرامیک گران تر از انواع دیگر هستند ، اما به رنگ دندان هستند و در برابر لک و سایش مقاومت بیشتری نسبت به رزین کامپوزیت دارند.

عیب استفاده از سرامیک به جای کامپوزیت این است که شکننده تر است و بنابراین برای جلوگیری از شکستن آن باید بزرگتر شود. این ترمیم های سرامیکی به طور معمول منبت کاری یا منبت کاری نامیده می شوند.

منبع: https://www.verywellhealth.com/different-types-of-fillings-1059018

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن