مقالات دندانپزشکی

نورپردازی در مطب دندانپزشکی

وقتی صحبت از طراحی مطب دندانپزشکی می شود ، نورپردازی امری حیاتی است. ما می خواهیم بررسی کنیم که چرا وجود یک نوع نور مناسب در یک عمل دندانپزشکی مهم است ، زیرا انواع مختلفی از منابع نور هر کدام با اهداف و ویژگی های مختلف استفاده می شود. نورپردازی در مطب دندانپزشکی ابزاری مناسب برای ایجاد یک محیط دعوت کننده است. نورپردازی در یک کلینیک دندانپزشکی باید دید خوبی برای دندانپزشک ایجاد کند علاوه بر این که بیمار باید احساس راحتی کند. با ما در این بخش از مجله اینترنتی دنتال تهران همراه باشید.

استاندارد نورپردازی در مطب دندانپزشکی

از نور محیط برای ایجاد یک محیط راحت استفاده می شود به گونه ای که به بیماران کمک می کند احساس اطمینان و آرامش داشته باشند و به کاهش عصبی شدن آنها کمک کند. راه های زیادی وجود دارد که می توان به آن دست یافت. بیماری که به دندانپزشکی مراجعه می کند ممکن است از درمان ترس داشته باشد و عصبی باشد. نور در کلینیک دندانپزشکی باید به منظور تسکین بیمار ، بهبود اعتماد به نفس بیمار و آرامش بیمار به بهترین روش استفاده شود.

نور کم روی کابینت ها می توانند محیطی بسیار دلپذیر و مدرن ایجاد کنند ، در حالی که چراغ های دیواری به ایجاد فضای بیشتر در هوا و باز بودن کمک می کنند.

اگر شما به اندازه کافی خوش شانس هستید که یک عمل جراحی با چشم انداز عالی و پنجره های بزرگ زیبا (مانند دندانپزشک هارلی در لندن) انجام دهید ، می توان صندلی ها را برای روبرو شدن با آنها نصب کرد ، تجربه لذت بخش تری را برای بیمار فراهم می کند و نور طبیعی بیشتری را به بیمار می دهد. در حالی که کار می کنید ، بدرخشید ،

استانداردهای ملی و بین المللی پیشنهادات مفیدی برای روشنایی مطلوب کلینیک های دندانپزشکی ارائه می دهند. EN 12464 ، تعاریف برنامه ریزی نور در محل های کار را به طور شفاف توصیف می کند.

روشنایی پنجره


روشنایی مصنوعی در یک جراحی دندانپزشکی همیشه مورد نیاز خواهد بود ، مهم نیست که چه مقدار نور خارجی از پنجره ها می آید. هنگام ورود به زمستان ، ممکن است روشنایی برای بعضی از قرارها وجود نداشته باشد و شما باید اطمینان حاصل کنید که سطح نور همیشه برای کار بهینه است.

در حالی که نور طبیعی به وضوح می تواند تطابق سایه ، بهره وری و راحتی بیمار را بهبود بخشد ، متأسفانه نور طبیعی برای اطمینان از یک محیط کار دقیقاً بسیار ناپایدار است.

با این حال ، پنجره های رو به شمال برای منابع طبیعی نور بهترین گزینه هستند زیرا نور خورشید صبح هنگام روشن شدن از شرق اغلب بیش از حد روشن است. موقعیت جنوبی هرچند در زمستان بسیار خوب است ، در حالی که نور طبیعی از جهت غربی تقریباً همیشه غیر قابل اعتماد است.

کیفیت نور در جراحی دندان را می توان با استفاده از نشانگرهای زیر ارزیابی کرد:

روشنایی باید بدون سایه ، یکنواخت و تمیز باشد


شما باید بتوانید سایه ها و رنگ ها را به راحتی مطابقت دهید ، مانند وقتی که فقط از نور طبیعی استفاده می کنید
سردرد یا خستگی چشم نباید در طول روز یا در پایان روز مسئله ساز شود
نور خورشید می تواند باعث کم رنگ شدن کابینت شود ، بنابراین مهم است که در مناطق پنجره ای کرک داشته باشید تا نور خورشید را در ساعاتی از روز که بسیار شدید است ، تحت فشار قرار دهید.

چراغ های سقفی


گزینه های ایده آل برای چراغ های سقفی مواردی هستند که چشم را خسته نمی کنند و دارای انتشار نور متناسب و متعادل هستند. برخی از گزینه های سطح بالاتر می توانند به بهبود تجربه کلی مشتری کمک کنند ، بنابراین حتما گزینه های خود و خرید نورپردازی های پایه دندان پزشکی را در نظر بگیرید

چراغ های عملیاتی


چراغ های عملیاتی اصلی ترین چراغ هایی هستند که منطقه کار شما را روشن می کنند و بنابراین بسیار مهم هستند. اکنون اکثر چراغ های LED LED می شوند. نوع چراغ های جراحی استفاده شده به نحوه جراحی و محل قرارگیری صندلی بستگی خواهد داشت. در حالی که بعضی از آنها چراغ هایی را به واحد تحویل متصل می کنند ، برخی دیگر به سقف یا دیوار نصب می شوند.

در حالی که می توان از نور روز برای کمک استفاده کرد ، اما به لوله های نور LED روشنایی یا نور فلورسنت نیاز است. بازتابندگی و رنگ های میز کار / کابینت نیز می تواند تفاوت ایجاد کند ، بنابراین حتماً آن را بخاطر بسپارید.

محل های انتظار و پذیرایی باید آرامش بخش ، پذیرای و گرم باشد ، بنابراین دمای کم رنگ ایده آل است. نورپردازی عمومی باید از شدت حدود 200 تا 700 لوکس برخوردار باشد ، در حالی که می توان از نورهای پایین و چراغ های فرورفتگی برای ایجاد جلوه و احساس لوکس و مدرن به فضا استفاده کرد.

توصیه می شود از طرح روشنایی استفاده کنید که توزیع نور و در صورت امکان شیب نور از اتاق انتظار تا جراحی افزایش می یابد ، بنابراین چشم بیمار می تواند به تدریج تنظیم شود.

مقلات بیشتر :یونیت دندانپزشکی

منبع : https://www.globaldental.co.uk/tips-dental-surgery-lighting/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن