مقالات دندانپزشکی

پوسیدگی دندان در کودکان

سلامت دندان های شیری کودکان مهم هستند و باید به آن توجه ویژه ای شود. اگر دندان های شیری خیلی زود از بین بروند ، دندان هایی که باقی مانده اند ممکن است حرکت کنند و دیگر جایی برای ورود دندان های بزرگسالان باقی نمی گذارد. همچنین اگر از پوسیدگی دندان جلوگیری نشود ، درمان ، ایجاد درد و زندگی می تواند هزینه بر باشد.

پوسیدگی دندان در کودکان چیست؟


پوسیدگی دندان تجزیه یا تخریب مینای دندان است. مینا سطح سخت خارجی دندان است؛ پوسیدگی دندان می تواند منجر به ایجاد حفره و عفونت شود.

چه عواملی باعث پوسیدگی دندان در کودک می شود؟


پوسیدگی دندان توسط باکتری ها و عوامل دیگر ایجاد می شود. غذاهای حاوی کربوهیدرات (قند و نشاسته) روی دندان ها باقی مانده و باعث ایجاد پوسیدگی مینای دندان می شود. باکتری هایی که به طور معمول در دهان زندگی می کنند با تغییر دادن مواد غذایی غذاهایی شامل شیر ، نوشابه ، کشمش ، آب نبات ، کیک ، آب میوه ، غلات و نان، اسید ایجاد می کنند. ترکیبی از باکتریها ، غذا ، اسید و بزاق ماده ای به نام پلاک را تشکیل می دهد که به دندان می چسبد. با گذشت زمان ، اسیدهای ساخته شده توسط باکتری ها مینای دندان را می خورند و باعث ایجاد حفره می شوند.

عادت های بهداشتی دندان باید زود شروع شود زیرا پوسیدگی دندان به محض رشد اولین دندان ایجاد می شود. در اینجا اطلاعاتی برای والدین در مورد علل پوسیدگی دندان ، علائم پوسیدگی دندان و نحوه جلوگیری از پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان کودکان

دلایل پوسیدگی دندان در نوزادان


پوسیدگی دندان هنگامی ایجاد می شود که دهان کودک توسط باکتری های تولید کننده اسید آلوده شود. والدین و مراقبان می توانند باکتری را از طریق بزاق به نوزادان منتقل كنند. به عنوان مثال ، با تقسیم بزاق بر روی قاشق ها یا فنجان ها ، آزمایش غذاها قبل از تغذیه آنها با نوزادان و تمیز کردن پستانک در دهان والدین یا سرپرست ، باکتری ها منتشر می شوند.

پوسیدگی دندان همچنین هنگامی ایجاد می شود که دندان ها و لثه های کودک به مدت طولانی یا به طور مداوم در طول روز در معرض مایعات یا غذایی غیر از آب قرار بگیرند. قندهای طبیعی یا اضافه شده در مایع یا غذا توسط باکتری های موجود در دهان به اسید تبدیل می شوند. این اسید سپس قسمت خارجی دندان ها را حل کرده و باعث پوسیدگی آنها می شود.

معمول ترین روشی که این اتفاق می افتد این است که والدین فرزندان خود را با یک بطری شیر خشک ، شیر ، آب میوه (حتی اگر با آب مخلوط شوند) ، نوشابه (نوشابه ، پاپ) ، آب قند یا نوشیدنی های قندی بخوابانند. این حالت همچنین می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که به کودکان اجازه داده شود در طول شبانه روز مرتباً چیزی غیر از آب از یک فنجان یا بطری نوشابه بنوشند. شیر باید فقط با وعده های غذایی ارائه شود و در طول روز ، هنگام چرت زدن یا هنگام خواب ارائه نشود. اگرچه شیردهی طولانی مدت و مکرر به تنهایی باعث پوسیدگی دندان نمی شود ، اما همه مادران شیرده باید از بهداشت دهان ، فلوراید ، مراقبت های دندانپزشکی پیشگیرانه و توصیه های رژیم غذایی سالم آگاهی داشته باشند.

کدام کودکان در معرض پوسیدگی دندان هستند؟


همه کودکان باکتری در دهان خود دارند. بنابراین همه کودکان در معرض پوسیدگی دندان هستند. اما موارد زیر ممکن است خطر ابتلا به فرزند شما را در آن افزایش دهد:

 • سطح بالایی از باکتری هایی که باعث ایجاد حفره می شوند
 • رژیم غذایی سرشار از قند و نشاسته
 • تأمین آب که فلوراید محدود یا فاقد آن باشد
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • جریان بزاق کمتر از حد طبیعی است

علائم پوسیدگی دندان در کودک چیست؟

 • پوسیدگی دندان ممکن است برای هر کودک کمی متفاوت باشد. در اینجا یک روش معمول وجود دارد که دندان ها دچار پوسیدگی و حفره می شوند.
 • در نقاط آسیب دیده لکه های سفید روی دندان ها ایجاد می شود. این لکه ها به این معنی است که مینای دندان در حال شکستن است. ممکن است منجر به حساسیت زودرس در دندان ها شوند.
 • یک حفره اولیه روی دندان دیده می شود. دارای رنگ قهوه ای روشن است.
 • حفره عمیق تر می شود. سایه تیره قهوه ای را به سیاه تبدیل می کند.
 • علائم پوسیدگی و حفره های دندان در هر کودک متفاوت است. حفره ها همیشه علائم ایجاد نمی کنند. بعضی اوقات تا زمانی که دندانپزشک آن را پیدا نکند ، کودکان نمی دانند که یکی دارند. اما کودک شما ممکن است احساس کند:
 • درد در ناحیه اطراف دندان
 • حساسیت به بعضی غذاها مانند شیرینی و نوشیدنی های گرم یا سرد

چگونه پوسیدگی دندان در کودک تشخیص داده می شود؟


دندانپزشک کودک شما اغلب می تواند پوسیدگی دندان را بر اساس موارد زیر تشخیص دهد:

 • تاریخچه کاملی از فرزند شما
 • معاینه دهان کودک شما
 • اشعه ایکس دندان

چگونه پوسیدگی دندان در کودک درمان می شود؟


درمان به علائم ، سن و سلامت عمومی کودک شما بستگی دارد. همچنین بستگی به شدت بیماری دارد.

در بیشتر موارد ، درمان نیاز به برداشتن قسمت پوسیده دندان و جایگزینی آن با پر کردن دارد. پرکردگی موادی است که برای ترمیم آسیب های ناشی از پوسیدگی دندان در دندان قرار می گیرد. به آنها ترمیم نیز گفته می شود. انواع مختلفی از پر کردن وجود دارد:

ترمیم مستقیم. اینها برای قرار دادن پر کردن به طور مستقیم در یک سوراخ آماده شده ، نیاز به یک بازدید دارند. این پر کننده ها ممکن است از نقره ، پودرهای شیشه ای ریز ، اسیدهای اکریلیک یا رزین ساخته شوند. آنها اغلب دندان رنگ هستند.

ترمیم های غیرمستقیم. این ممکن است نیاز به 2 یا بیشتر بازدید داشته باشد. آنها شامل منبت ، منبت ، روکش ، تاج و پل هستند. اینها با طلا ، آلیاژهای فلز پایه ، سرامیک یا کامپوزیت ساخته می شوند. بسیاری از این مواد می توانند مانند مینای دندان طبیعی باشند.

چگونه می توانم از پوسیدگی دندان در کودک خود جلوگیری کنم؟


با این مراحل ساده می توانید به جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودک کمک کنید:

 1. به محض ظاهر شدن دندان اول ، مسواک زدن را شروع کنید. دندان ، زبان و لثه را دو بار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. یا به تماشای مسواک زدن کودک خود بنشینید.
 2. برای کودکان زیر 3 سال فقط مقدار کمی خمیر دندان به اندازه یک دانه برنج استفاده کنید. از 3 سالگی کودک شما می تواند از مقدار خمیر دندان به اندازه نخود استفاده کند.
 3. دندان های کودک خود را روزانه بعد از 2 سالگی با نخ دندان بکشید.
 4. اطمینان حاصل کنید که کودک شما از یک رژیم غذایی متعادل استفاده می کند. میان وعده های چسبناک و سرشار از قند را محدود کنید. اینها شامل چیپس ، آب نبات ، کلوچه و کیک است.
 5. از انتقال باکتری ها از دهان به کودک خود جلوگیری کنید. وسایل غذا خوردن را مشترک نکنید. و پستانک کودک خود را با بزاق تمیز نکنید.
 6. اگر کودک شما هنگام خواب از بطری استفاده می کند ، فقط آب درون آن قرار دهید. آب میوه یا فرمول حاوی قندهایی است که می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.
 7. اگر در منطقه ای بدون آب حاوی فلوراید زندگی می کنید ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا دندانپزشک کودک خود در مورد استفاده از مکمل فلوراید صحبت کنید. در مورد درزگیر دندان و لاک فلوراید نیز س askال کنید. هر دو روی دندان قرار می گیرند.
 8. هر 6 ماه یکبار برای تمیز کردن و معاینات دندانپزشکی معمول برای کودک خود برنامه ریزی کنید.

منابع : https://www.healthychildren.org/ | https://www.urmc.rochester.edu/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن