مقالات دندانپزشکی

کاشت ایمپلنت

جراحی ایمپلنت دندان روشی است که جایگزین ریشه دندان با پایه های فلزی پیچ مانند می شود و دندان های مصنوعی را جایگزین دندان های آسیب دیده یا از دست رفته می‌کند. جراحی کاشت ایمپلنت دندان می تواند جایگزین مناسبی برای دندان مصنوعی یا بریج باشد؛ در صورت عدم وجود ریشه طبیعی دندان اجازه ایجاد دندان مصنوعی یا جایگزینی دندان پل بریج را می دهد. با ما در این بخش از مجله اینترنتی دنتال تهران همراه ما باشید.

تاریخچه ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی همانطور که امروزه می شناسیم در سال 1952 توسط یک جراح ارتوپدی سوئدی به نام Per-Ingvar Brånemark اختراع شد. امروزه آن‌ها برای جایگزینی پروتز دندان‌های از دست رفته در دندانپزشکی محسوب می‌شوند. ایمپلنت دندانی یک وسیله جراحی است که در استخوان فک قرار می گیرد و اجازه می دهد تا در طی چند ماه با استخوان جوش بخورد. کاشت ایمپلنت دندان به عنوان جایگزینی برای ریشه دندان از دست رفته عمل می کند. به روند همجوشی بین ایمپلنت دندان و استخوان فک “استخوان سازی” گفته می شود. بیشتر ایمپلنت های دندانی از تیتانیوم ساخته شده اند که به آ‌ن‌ها اجازه می دهد بدون اینکه به عنوان یک جسم خارجی در بدن ما شناخته شوند، با استخوان ادغام شوند. با گذشت زمان، فناوری و علم پیشرفت کرده و نتایج کاشت ایمپلنت دندان را بسیار بهبود بخشیده است. امروزه میزان موفقیت در ایمپلنت های دندانی نزدیک به 98 درصد است.

کاشت ایمپلنت چیست

هدف از ایمپلنت دندان

چرا به کاشت ایمپلنت دندان احتیاج دارید؟ از ایمپلنت های دندانی می توان برای جایگزینی یک دندان، چند دندان یا تمام دندان ها استفاده کرد. هدف از جایگزینی دندان در دندانپزشکی ، بازگرداندن عملکرد و همچنین زیبایی است.

در مورد جایگزینی دندان ، به طور کلی ، سه گزینه وجود دارد:

  • دستگاه دندانپزشکی متحرک
  • بریج دندان ثابت
  • کاشت دندان


دندان مصنوعی گزینه مقرون به صرفه تری برای جایگزینی دندان است.علاوه بر این، پروتزهای دندانی می توانند بر روی ذائقه و تجربه حسی فرد با غذا تأثیر بگذارند.

مطالب بیشتر: بهترین مواد برای پرکردن دندان

مراحل کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان معمولاً شامل مراحل زیر است:

مشاوره اولیه: دندانپزشک کاشت ایمپلنت، دهان شما را به طور کامل بررسی می کند؛ از جمله عکس برداری با اشعه ایکس یا تصاویر سه بعدی. در مورد گزینه های مختلف ایمپلنت بحث می کند و برنامه ای برای جراحی کاشت ایمپلنت دندان شما تهیه می کند.
قرار دادن ایمپلنت دندان: در قرار ملاقات بعدی شما، دندانپزشک ایمپلنت شما کاشت دندان را در استخوان فک شما قرار می دهد جایی که دندان شما از دست رفته است. اگرچه تجربه هر بیمار بی نظیر است ، اما اکثر افراد کمتر از آنچه انتظار دارند احساس درد و ناراحتی می کنند و به طور معمول روز بعد به کار خود برمی گردند. بسته به روش کار دندانپزشک شما، می‌توان از بی حسی موضعی یا آرام بخشی IV برای راحتی شما استفاده کرد. ناراحتی بعد از کاشت مانند عمل جراحی دندان های دیگر است. ممکن است شامل تورم ، کبودی ، خونریزی جزئی و یا درد باشد.

روش کاشت ایمپلنت

روش کاشت ایمپلنت یک کار تیمی بین شما ، دندانپزشک و تیم دندانپزشک است. پریودنتیست و دندانپزشک برای تعیین محل قرارگیری و نحوه کاشت ایمپلنت با شما مشورت می کنند. بسته به شرایط خاص شما و نوع کاشت انتخاب شده، پریودنتیست شما یک طرح درمانی متناسب با نیازهای شما ایجاد می کند. برخی از شرایط معمول را می توانید در زیر مشاهده کنید:
جایگزینی یک تک دندان – اگر یک دندان از دست رفته دارید، یک کاشت و یک تاج می تواند جایگزین آن شود. ایمپلنت دندان هم جای دندان طبیعی از دست رفته و هم ریشه آن را می گیرد.
جایگزینی چندین دندان – اگر چند دندان از دست رفته اید، پل های پشتیبانی شده از ایمپلنت می توانند جایگزین آن‌ها شوند. کاشت دندان هم جای دندان های طبیعی از دست رفته و هم برخی از ریشه ها را خواهد گرفت.
جایگزینی تمام دندانهای شما – اگر تمام دندان‌های خود را از دست داده اید ، یک پل بریج یا پروتز کامل با پشتیبانی از ایمپلنت می تواند جایگزین آن‌ها شود. کاشت دندان هم جای دندان های طبیعی از دست رفته و هم برخی از ریشه ها را خواهد گرفت.
تقویت سینوس – کلید موفقیت در کاشت ، کمیت و کیفیت استخوانی است که قرار است در آن کاشته شود. فک فوقانی پشت به دلیل کمبود کیفیت و کیفیت استخوان و نزدیک بودن به سینوس ، یکی از دشوارترین مناطق برای موفقیت آمیز قرار دادن ایمپلنت های دندانی بوده است. افزایش سینوس می تواند با بالا بردن کف سینوس و ایجاد استخوان برای قرار دادن ایمپلنت های دندانی ، به رفع این مشکل کمک کند.

کاشت ایمپلنت چگونه انجام می شود؟

ابتدا کاشت، که شبیه پیچ یا سیلندر است در فک شما قرار می گیرد. طی دو تا شش ماه آینده، ایمپلنت و استخوان اجازه می یابند تا بهم پیوند خورند و لنگر برای دندان مصنوعی شما تشکیل دهند. در این مدت می توان از گزینه جایگزینی موقتی دندان بر روی محل ایمپلنت استفاده کرد.

غالباً ، مرحله دوم این روش برای کشف کاشت و اتصال یک پسوند ضروری است. این پایه کوچک فلزی ، به نام اباتمنت ، پایه ای را که دندان جدید شما روی آن قرار می گیرد کامل می کند. پس از انجام این روش ، لثه های شما برای دو هفته بهبود می یابند.

برخی از سیستم های کاشت (یک مرحله ای) وجود دارد که نیازی به این مرحله دوم ندارد. این سیستم ها از ایمپلنت استفاده می کنند که از قبل قطعه داخلی آن متصل شده است. پزشک به شما توصیه می کند که کدام سیستم برای شما بهتر است.

در آخر ، یک دندان جایگزین (به نام تاج) برای شما ایجاد می شود و به پایه متصل می شود. پس از مدت کوتاهی ، اعتماد به نفس دوباره در لبخند و توانایی جویدن و گفتن را تجربه خواهید کرد. ایمپلنت های دندانی بسیار طبیعی و دارای احساس هستند ، ممکن است فراموش کنید که دندان خود را از دست داده اید.

هزینه کاشت ایمپلنت دندانی

هزینه یک ایمپلنت دندانی ممکن است بسته به منطقه و افرادی که این روش را انجام می دهند متفاوت باشد.
بیمه دندانپزشکی معمولاً هزینه کاشت ایمپلنت دندان را پرداخت نمی کند. برخی از بیمه های دندانپزشکی ممکن است به شما برای پرداخت قسمت تاج ایمپلنت کمک کنند. متأسفانه ، در بسیاری از موارد ، بیمه دندانپزشکی ایمپلنت را یک روش انتخابی می داند حتی اگر ایمپلنت دندان به استاندارد مراقبت برای جایگزینی دندان از دست رفته تبدیل شده باشد.
ایمپلنت های دندانی به یک گزینه مورد علاقه برای جایگزینی دندان تبدیل شده اند زیرا آنها رویکرد محافظه کارانه ای ارائه می دهند و نتایج قابل پیش بینی با موفقیت نزدیک به 98٪ ارائه می دهند.

منبع:https://www.medicinenet.com/dental_implants/article.htm

https://www.patientconnect365.com/dentalhealthtopics/article/Implant_Placement

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن