هنگامی که به دندانپزشک مراجعه می کنید ، ممکن است ترس داشته باشید که این تجربه دردناک باشد یا دندانپزشک مشکلی را پیدا کند که از آن آگاه نبودید. حتی ممکن است نگران تجهیزاتی باشید که دندانپزشک از آن استفاده می کند. آیا تجهیزات دندانپزشکی استریل هستند؟ این نگرانی های مشروع است. باکتری ها و ویروس ها می توانند از طریق تماس با ابزارهای غیر استریل منتقل شوند. از کجا می دانید وسایلی که دندانپزشک به دهان شما می گذارد به طور مناسب عقیم شده اند؟ یکی از جنبه‌های خیلی مهم در دندانپزشکی استریل کردن لوازم و تجهیزات مورد استفاده برای هر بیمار است. معمولا در هر کلینیک یا مطب دندانپزشکی یک اتاق تحت عنوان “اتاق استریل دندانپزشکی“، برای استریل لوازم دندانپزشکی وجود دارد. تجهیزات استریل کننده لوازم دندانپزشکی با آسودگی خاطر به دندانپزشکان این کار را آسان می کند. دستگاه های ضدعفونی کننده دندانپزشکی یا اتوکلاو با صرفه جویی در وقت ، وسایل و تجهیزات را کاملاً در عرض چند دقیقه استریل می کنند. تهیه یک دستگاه استریل کننده مناسب برای هر مطب دندانپزشکی ضروری و لازم است.

اتوکلاو دندانپزشکی

استریل لوازم دندانپزشکی

یکی از وظایف اصلی متخصصان مراقبت های بهداشتی دندانپزشکی ایجاد یک محیط امن و راحت برای بیماران خود است. با توجه به این نکته ، انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) و مراکز کنترل بیماری (CDC) پروتکل هایی را برای جلوگیری از عفونت متقابل در بین بیماران دندان پزشکی ابداع کرده اند. این شامل تمیزکاری و عقیم سازی کامل انواع ابزارهای دندانی ، هر بار که برای بیمار استفاده می شود. قبل از اینکه به چگونگی اطمینان از کنترل عفونت متقابل در عمل دندانپزشکی بپردازیم ، شما را با برخی اصطلاحات رایج آشنا خواهیم کرد:

تمیز کردن – تمیز کردن یک فرآیند ضروری است که قبل از عقیم سازی یا ضد عفونی وسایل دندانپزشکی انجام می شود. این شامل تمیز کردن تمام سطوح وسایل دندانپزشکی برای از بین بردن خون ، میکروب ها و بقایا و آماده سازی وسایل برای عقیم سازی یا گندزدایی است. نظافت وسایل معمولاً با آب یا مواد شوینده انجام می شود.
گندزدایی – گندزدایی فرایندی است که در آن تمام میکروب ها به جز اسپور باکتری از بین می روند. ضد عفونی وسایل دندانپزشکی معمولاً با مواد ضدعفونی کننده مایع انجام می شود.
عقیم سازی – عقیم سازی فرایندی است که در صورت انجام صحیح تمام میکروب ها از جمله اسپورهای باکتریایی موجود در سطح ابزارهای دندانی را از بین می برد.

انواع تجهیزات استریل دندانپزشکی

سه نوع دستگاه ضدعفونی کننده که بیشتر در مطب های دندانپزشکی استفاده می شود:

  • عقیم سازی بخار (اتوکلاو)
  • عقیم سازی با حرارت خشک
  • ضدعفونی کننده های بخار شیمیایی اشباع نشده

اتوکلاو دندانپزشکی

دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی به عنوان دستگاه استریل کننده پرکاربرد در مطب‌های دندانپزشکی شناخته می شود. این دستگاه برای استریلیزه کردن وسایل، ابتدا محفظه را خلاء کرده و بعد در یک فشار تنظیم شده بخار اشباع شده را با دمای مورد نیاز وارد محفظه می نماید تا عملیات استریل لوازم را آغاز نماید. اتوکلاو ها در کلاس های N، S و B مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی

اولتراسونیک دندانپزشکی

دستگاه اولتراسونیک بعنوان دستگاه شستشوی در مطب دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و استریل کردن ابزار را دارد. در مطب‌های دندانپزشکی برای حذف بقایای باقی مانده روی ابزارها از این دستگاه استفاده می‌شود. التراسونیک با امواج فراصوت باعث استریلیزه ابزارالات می‌­شود. دستگاه التراسونیک حتی غیر قابل دسترس‌ترین حفره‌ها را از بین می‌برد.دستگاه اولتراسونیک دندانپزشکی

دستگاه پک دندانپزشکی

هدف از پک کردن ابزار دندانپزشکی این است که وسایل تا زمان استفاده توسط دندانپزشک استریل باقی بمانند. به همین خاطر تمامی تجهیزات قبل از قرارگیری در دستگاه اتوکلاو به صورت پک در می آیند.

دستگاه پک دندانپزشکی

دستگاه آب مقطر گیری دندانپزشکی

آب مقطر گیری در دندانپزشکی به منظور تهیه آب مقطر در مطب مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از ریختن آب شهری به درون دستگاه ذرات بخار آب از لوله‌های رسانای تعبیه شده درون دستگاه عبور کرده و سرد می‌شوند؛ سپس به مایع تبدیل می شود.

دستگاه آب مقطر گیری دندانپزشکی

دستگاه پک دندانپزشکی

وسایل دندانپزشکی بعد از استریل شدن ممکن است مجدد آلوده شوند بنابراین برای اینکه این ابزارالات در مدت زمان کوتاه آلوده نشوند نیاز است تا آن ها را در بسته بندی مخصوص به نام پک دندانپزشکی قرار دهیم. هدف از پک کردن وسایل این است که وسایل تا زمان استفاده توسط دندانپزشک استریل باقی بماننددستگاه پک دندانپزشکی